Komentář k vývoji na finančních trzích – červen 2024

Hlavní události:

  • ČNB snížila úrokové sazby na 4,75 %!
  • Zasedání Fedu v červnu nepřineslo nic nového
  • Meziroční inflace v USA na 3,3 % (konečně trochu lepší čísla)


Změna za 12 měsíců vybraných indexů

Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent

Shrnutí:

Akciové indexy za červen v USA nebo také v Indii rostly na nová maxima, technologický index NASDAQ 100 si dokonce za červen připsal přes 6 %. Indexy táhly nahoru podobně jako poslední měsíce technologické akcie především NVIDIA, která se nedávno na krátkou dobu stala dokonce největší firmou na světě.

Na druhou stranu klesaly akcie v Číně, o necelá 2 % a především v Evropě, kde index MSCI Europe pokles přes 2 % a táhly ho dolů především společnosti ve Francii. Důvodem byly výsledky Evropských voleb, po kterých Emmanuel Macron vyhlásil předčasné parlamentní volby.

Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta se za květen drží na nízkých úrovních kolem 2,5 %. ECB ale signalizuje, že do konce roku pravděpodobně nedojde k výraznějšímu snížení úrokových sazeb a spíše se dočkáme jen jednoho snížení.

Naopak ČNB se do snižování úrokových sazeb nadále pořádně opírá a na posledním zasedání ze dne 27.6. pak snížila sazby z 5,25 na 4,75 %. Očekávalo se spíše snížení jen o 0,25 %. Meziroční míra inflace za měsíc květen vyšla na úrovni 2,6 % a stále tak v tolerančním pásmu ČNB.

Inflace v USA má po delší době klesající trend a meziroční míra za květen vyšla na 3,3 %. Služby už tolik nerostou jako dřív a inflaci nahoru táhla opět vyšší cena energií. Pro Fed a finanční trhy je to pak pozitivní zpráva. Na zasedání Fedu konaném 12. června ale zatím nezazněla změna rétoriky a žádné výrazné snižování do konce roku se stále neočekává.

A jak si vedla ostatní aktiva? Zlato se nadále drží blízko ATH lehce pod úrovní 2400 USD za trojskou unci a centrální banky po světě nadále pokračují v nákupech včetně ČNB. Bitcoin zažívá další korekci a dostal se pod hranici 60 000 USD. Z vrcholů je to pak přibližně 20 %, což pro takové aktivum není nic neobvyklého.

ČR:

Meziroční míra inflace za květen se drží v tolerančním pásmu a vyšla na úrovni 2,6 %. Po skoku za duben až na 2,9 % pak došlo k jejímu opětovnému snížení. ČNB v návaznosti na inflační výsledky posledních měsíců snížila úrokové sazby o dalšího 0,5 % bodu. Konkrétně z 5,25 na současná 4,75 %. Pro snížení hlasovalo celkem 5 ze 7 členů bankovní rady.

Další výrazné snížení bylo celkem překvapující, protože se spíše očekávalo jen mírné snížení na 5 %. ČNB ale nadále vnímá proinflační rizika zejména v kontextu opětovného růstu cen nemovitostí, s tím související rostoucí poptávce po hypotečních úvěrech a také v důsledku očekávaného růstu reálných mezd.

Nové prognózy, co se týká snižování úrokových sazeb jsme se zatím nedočkali, ale prozatím ČNB neočekává, že by do konce roku došlo k dalšímu výraznému snížení úrokových sazeb.

HDP v prvním kvartále vzrostlo mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,2 %. K růstu přispěla zejména spotřeba domácností a ČNB nadále očekává růst HDP za rok 2024 na úrovni až 1,5 %.

USA:

Meziroční míra inflace za květen opět vyšla v USA podle očekávání na úrovni 3,3 %. Potvrzuje to klesající trend a nedochází k dalším překvapivým číslům jako v prvním čtvrtletí tohoto roku. Nedochází tak k další akceleraci inflace.

Služby už tolik nerostou jako dřív a inflaci nahoru táhla opět vyšší cena energií. Pro Fed a finanční trhy je to pak pozitivní zpráva.

Na zasedání Fedu uskutečněném 12. června ale zatím nezazněla změna rétoriky a žádné výrazné snižování do konce roku se stále neočekává. Podle nové predikce členů Fedu by tak mělo dojít maximálně k jednomu snížení úrokových sazeb do konce roku. Pro rok 2025 se pak očekává snížení sazeb jen na přibližně 4 %.

Predikce členů Fedu ohledně snížování úrokových sazeb

Za měsíc červen také došlo k mírnému poklesu výnosů střednědobých a dlouhodobých amerických státních dluhopisů. Indexy se dostaly na nová maxima, kdy NASDAQ 100 překonal úrovně 20 000 USD a index S&P 500 překonal 5 600 USD. Nejde o žádné důležité milníky, ale spíš ze zajímavosti informace, na jakých úrovních se aktuálně indexy nacházejí.

Index S&P 500 si tak za červen připsal 3,5 %, NASDAQ 100 znovu přes 6 %.

Evropa:

Meziroční míra inflace za měsíc květen se v Evropě drží na očekávaných 2,6 % a jedná se tak jen o mírný nárůst.

Ke konci června pak šéfka ECB Lagardeová oznámila, že budou s dalším snižováním úrokových sazeb opatrní a do konce roku se proto zatím očekává spíše jen jedno maximálně dvě další snížení úrokových sazeb. ECB nechce pravděpodobně snižovat sazby o moc velké % oproti Fedu, protože by to pak mělo vliv na oslabení eura vůči dolaru.

V červnu také proběhly volby do Evropského parlamentu, kde došlo k nečekané obměně europoslanců především ve Francii a v Německu. V důsledku výsledku voleb pak prezident Francie Emmanuel Macron vyhlásil předčasné parlamentní volby a během července pak budeme znát jejich výsledky a nové složení parlamentu.

Evropský index MSCI Europe v důsledku toho pokles o několik % a nakonec zakončil měsíc červen jen s mírnou ztrátou přes 2 %. Dolů ho ale táhly především akcie ve Francii, kde celkově Francouzský index odepsal za červen až 10 %!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru