
Hlavní události:
- Akciové indexy opětovně rostou
- Celní válka pokračuje pouze s Čínou
- ECB pokračuje ve snižování úrokových sazeb

Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent
Shrnutí aktuální situace
Po velmi divokém začátku dubna jsme se v druhé polovině dočkali uklidnění a Donald Trump se se svými překvapivými prohlášeními dočasně přesunul do ústraní.
Akciové indexy po celém světě na zavádění cel začátkem dubna reagovaly poklesy, index S&P 500 poklesl přes 20 % a technologický index NASDAQ 100 pak dokonce přes 25 %.
Jenže současně klesaly také dluhopisy, protože rostly výnosy na dlouhodobých amerických státních dluhopisech, kde např. 10leté výnosy vyrostly z 3,8 až na 4,5 %. A to pro USA rozhodně není pozitivní, protože to znamená dražší financování jejich dluhu.
Možná i z těchto důvodů Donald Trump dne 9. 4. 2025 otočil a došlo k odložení zavedených cel na všechny země kromě Číny až o 90 dní. Akcie poté začaly silně růst, a dokonce za jediný den index S&P 500 rostl téměř o 10 %.
Růstu akcií také pomohly velmi dobré výsledky velkých technologických společností od Microsoftu až po Metu.
Růst akcií pokračoval postupně až do konce dubna a aktuálně je od vrcholů index S&P 500 už jen přibližně 8 % a technologický index NASDAQ 100 jen 10 %.
Pro nás ale jako pro české investory je v korunovém vyjádření index S&P 500 stále minus 15 %. Je to z důvodu výrazného posílení koruny vůči dolaru, která z 24 posílila až na 22 USD/CZK. Současně ale posilovaly i ostatní měny vůči dolaru, a není to tak jen specifikum české koruny.
Kde však USA nadále cla ponechaly, byla právě Čína, která si to rozhodně nenechala líbit. Zavedla na USA proticla. USA poté cla navýšily a obě země se předháněly v tom, kdo na koho uvalí vyšší cla, jako v nějaké pokerové partii.
Aktuálně jsou tedy cla na Čínu ve výši přes 100 % a Čína také zavedla na USA cla ve výši přes 100 %. Cla jsou již v platnosti a import do Spojených států kvůli tomu klesá.
Současně pokračují jednání o míru na Ukrajině a obě strany předkládají své návrhy a požadavky. Je proto možné, že se po několikaletém konfliktu dočkáme příměří.
A jak se dařilo ostatním třídám aktiv? Ropa nám klesla až na 60 USD a jsme tak na úrovních z roku 2021. Bitcoin při těch největších propadech poklesl z vrcholů o 30 % a v porovnání s akciemi se celkem držel. Aktuálně je také už jen 10 % pod vrcholy.
Zlato také na začátku dubna klesalo až na 3 000 USD, ale do konce dubna opět začalo růst a v jednu chvíli přesáhlo hranici 3 500 USD za trojskou unci.
Shrnutí makra
Ale přesuňme se dál k makroekonomickým číslům, kde meziroční míra inflace za březen v ČR vyšla opět na úrovni 2,7 % a do konce roku se očekává její mírný pokles k 2% úrovni.
Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ovšem znovu očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny.
Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta za měsíc březen v Evropě vyšla podle očekávání na úrovni 2,2 %.
ECB na zasedání konaném dne 17. 4. 2025 pokračovala ve snižování úrokových sazeb až na 2,4 %. Nadále plánuje ve snižování pokračovat až do konce roku pod úroveň 2 %.
ČR
Meziroční míra inflace za březen v ČR vyšla opět na úrovni 2,7 % a do konce roku se očekává její mírný pokles k 2% úrovni.
Dalšího zasedání ČNB se dočkáme ještě v první polovině května a zatím se předpokládá, že by ČNB měla úrokové sazby ponechat beze změny na 3,75 %.
Swiss Life Hypoindex (duben)

Průměrná úroková sazba hypotéky je za měsíc duben těsně na hranici 5 %. S dalším snižováním úrokových sazeb by ji pravděpodobně měla brzy překonat a dostat se ještě níže.
USA
Meziroční míra inflace v USA vyšla za březen mírně pod očekávání na 2,4 %. Do dalších měsíců se ale znovu očekává mírný nárůst přes 3 %, částečně i v důsledku rostoucích cen zboží dováženého z Číny.
Nezaměstnanost se za březen drží v USA na 4,2 % a zatím to tak stále nesignalizuje problémy v ekonomice. Do dalších měsíců se očekává mírný nárůst až na 4,4 %.
Na dopad cel do ekonomiky si budeme muset ještě počkat, ale již v prvním kvartálu roku 2025 klesalo HDP v USA o 0,3 %. Sice se nejedná o žádný velký pokles, ovšem cla se naplno projeví až v tomto kvartálu a import do USA se bude nadále pravděpodobně snižovat.
Vývoj a predikce růstu HDP v USA

Pokud by HDP pokleslo i tento kvartál, ekonomika by se dostala do recese.
Na zasedání Fedu si budeme muset počkat v první polovině května. Zatím se očekává, že by měl přistoupit k dalšímu snižování úrokových sazeb, a to na 4,25 %.
Index S&P 500 je aktuálně už jen 8 % pod vrcholy a v korunovém vyjádření přibližně minus 15 %.
Evropa
Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta za měsíc březen v Evropě vyšla podle očekávání na úrovni 2,2 %.
ECB na zasedání konaném dne 17. 4. 2025 pokračovala ve snižování úrokových sazeb až na 2,4 %. Nadále plánuje ve snižování pokračovat až do konce roku pod úroveň 2 %.
Úroková sazba stanovená ECB a její prognóza

Zajímavostí byl několikahodinový výpadek elektřiny ve Španělsku a Portugalsku, který se stal 28. 4. 2025. Zatím nejsou zcela zřejmé příčiny blackoutu, ale pravděpodobně k němu došlo kvůli vysokému podílu výroby nestabilních obnovitelných zdrojů. Škoda se odhaduje v řádu několika miliard eur.
Evropské akcie také v druhé polovině dubna rostly a aktuálně jsou jen několik % pod vrcholy.
