Komentář k vývoji na finančních trzích – květen 2024

Hlavní události:

• ČNB snížila úrokové sazby na 5,25 %!
• Meziroční inflace v USA na 3,4 % (konečně trochu lepší čísla)
• ECB snížila úrokové sazby dříve než Fed!

Změna za 12 měsíců vybraných indexů

Pozn.: 12měsíční změny: svět: MSCI World index, USA: S&P 500, Evropa: MSCI Europe index, Jižní Amerika: MSCI Latin America, Východní Evropa, Afrika a Blízký východ: MSCI EMEA index, Indie: MSCI India index, Čína: MSCI China index, Japonsko: MSCI Japan index, Austrálie: MSCI Australia index, Zlato, Bitcoin a Ropa Brent

Shrnutí:

Investoři se menší dubnové korekce nezalekli a v květnu akciové trhy opět rostly a dosáhly na nová maxima. Index S&P 500 i Evropský index si připsaly za květen kolem 5 %. V růstu pokračovala i Čína, protože vláda přišla s další masivní vlnou podpory jak pro akciové trhy, tak především celkově pro ekonomiku a byl tak revidován očekáváný růst HDP pro rok 2024 na 5 %.

Na zasedání ČNB konaném 2.5. 2024 došlo dle očekávání k dalšímu snížení o 0,5 %, to znamená z 5,75 % na 5,25 %. Podle nové predikce ČNB ale do konce roku 2024 už k dalšímu většímu snižování nedojde, pravděpodobně jen ke kosmetickému snížení na 5 %, ale jinak chce být ČNB delší dobu restriktivní a držet sazby výše. Tento směr potvrzují i inflační data za duben, kde meziroční inflace vyskočila až na 2,9 % a překvapila i samotnou ČNB, která očekávala 2,5 %. Za zvýšením stály především ceny energií a potravin, tedy velmi volatilní položky.

Meziroční míra inflace za duben v USA se stále drží kolem 3,4 %, tentokrát už ale přicházející data byla dle očekávání a důležité je, že inflace dále neakceleruje. Nezaměstnanost se drží

stabilně lehce pod 4 % hranicí. Fed tak nadále signalizuje 1 až 2 snížení do konce roku, první snížení by mohlo přijít už na zasedání v září, ale kdo ví.

Naopak ECB se do zasedání konaném 6.6. 2024 skutečně opřela a podle jejich predikcí a očekávání poprvé po delší době snížila úrokové sazby ze 4,5 % na 4,25 %. Jedná se sice jen o mírné snížení, ale vysílá signál, že boj s inflací je v Evropě pravděpodobně u konce.

A jak si vedla ostatní aktiva kromě akcií? Zlato i Bitcoin se drží lehce pod svými vrcholy a ke konci května přišla další pozitivní zpráva z krypto světa, a to schválení ETF na 2. největší kryptoměnu, Ethereum. Opět to ale platí pouze pro fondy s americkým ISINem, u nás v Evropě se tato změna reálně nedotkne.

ČR:

Meziroční míra inflace za duben překvapila a vyrostla až k tolerančnímu pásmu ČNB na úroveň 2,9 %. Důvodem byl po delší době lehký nárůst cen energií a také potravin. Jedná se o velmi volatilní položky a pokud by nadále rostly, inflace by mohla přeskočit toleranční pásmo ČNB.

Ještě před zveřejněním těchto dat, ČNB na zasedání konaném 2.5. 2024 snížila úrokové sazby z 5,75 % na 5,25 %. Pro snížení hlasovalo všech 7 členů bankovní rady a jednalo se tak po delší době o jednomyslné rozhodnutí.

Podle nové predikce ČNB ale očekává, že by úrokové sazby mohly na konci roku 2024 být na úrovni kolem 5 % a došlo by tak jen k mírnému snížení a do konce roku 2025 ČNB očekává sazby na 3,6 %. Jedná se tak o zpřísnění očekávání a úrokové sazby pravděpodobně nebudou klesat tak rychle jak, se očekávalo.

Naopak ČNB očekává znovu nakopnutí ekonomiky a vyšší reálný růst HDP, který byl až do té doby prognózován jen na úrovni 0,6 %, dnes již ČNB očekává růst za rok 2024 až na úrovni 1,4 %!

USA:

Meziroční míra inflace za duben vyšla v USA po delší době podle očekávání na úrovni 3,4 % a stále se ji tak nedaří zkrotit pod cílená 3 %. Po delší době ale nedošlo ke zrychlení v růstu ani o překvapivá data a je možné, že k další akceleraci už nedojde.

V květnu k zasedání Fedu nedošlo, musíme si počkat až na polovinu června, kdy se i dozvíme nejnovější predikce inflace i očekáváného snižování úrokových sazeb. Zatím se tak stále očekává 1 až 2 snížení úrokových sazeb do konce roku 2024.

Počet očekávaných snížení úrokových sazeb Fedu do konce roku 2024

Zdroj: atlantafed.org

V návaznosti na poslední inflační data začaly mírně klesat 10leté americké státní dluhopisy a pozitivní očekávání investorů přispělo k růstu indexů na nová maxima. Pomohly k tomu i dobré výsledky největších technologických společností za poslední kvartál, a především výsledky společnosti NVDA, která nadále poukazuje na pozitivní sentiment polovodičového a celkově technologického segmentu.

Index S&P 500 si tak za květen připsal necelých 5 %, NASDAQ 100 dokonce 6,5 %.

Evropa:

ECB na zasedání konaném 6.6. 2024 poprvé po delší době snížila úrokové sazby ze 4,5 % na 4,25 %. Jedná se sice jen o mírné snížení, ale přišlo. A bylo podle očekávání a podle predikcí ECB z předchozích zasedání. Centrální banka tak nečekala, až s prvním snížením přijde Fed, ale vzala věci do svých rukou.

Do konce roku se ale zatím očekává jen jedno maximálně dvě další snížení úrokových sazeb. ECB nechce pravděpodobně snižovat sazby o moc velké % oproti Fedu, protože by to pak mělo vliv na oslabení eura vůči dolaru.

Meziroční míra inflace za měsíc duben se v Evropě drží na očekávaných 2,4 %. Předběžná data za květen ale ukazují na mírný nárůst na 2,6 % a dokonce i ECB očekává podle nové predikce, že bude inflace do budoucna mírně vyšší, než dosud očekávali. Jedná se ale jen o drobná kosmetická navýšení.

Inflaci v Evropě se tak podařilo dostat plně pod kontrolu a z tohoto hlediska si ECB i celá Evropa může oddychnout. Nyní je potřeba zaměřit se na růst HDP a zvýšení konkurenceschopnosti vůči USA a Číně.

Evropský index MSCI Europe si tak po menší korekci v dubnu připisuje za květen dokonce více než S&P 500, konkrétně 5,03 %. Od začátku roku si MSCI Europe připisuje necelých 8 %.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru